Keskustelemassa Todellisuuden tutkimuskeskuksesta

Osallistuin Tuomas Rantasen isännöimään Teatterin politiikkaa & politiikan teatteria -podcastiin Voiman sivuilla. Keskustelen hänen, Todellisuuden tutkimuskeskuksen tuoreen toiminnanjohtajan Katja Kirsin sekä TTK:n julkaiseman Taiteen paikka -sivuston toimittaja-tuottaja Katriina Kettusen kanssa muun muassa siitä, mistä taiteessa on kyse, miten se kohtaa yhteisöllisyyden ja yhteiskunnallisuuden sekä siitä, mikä on taiteen paikka kokemuksellisessa kehyksessä, jonka yleensä ymmärrämme todellisuutena. Minun roolini keskustelussa on kollektiivin yhden perustajajäsenen ja ex taiteellisen johtajan rooli.

j j j

JOKIN MEISSÄ VALVOO -esseekokoelma julkaistu!

Todellisuuden tutkimuskeskuksen 20-vuotisjuhlavuoden avaa Like Kustannuksen  julkaisema Jokin meissä valvoo – Todellisuuden tutkimuskeskuksen esseitä hallinnasta ja hallitsemattomuudesta! Esseekokoelma on saatavilla kirjakaupoissa pokkarina ja sähkökirjana sekä tilattavissa mm. Like Kustannuksen ja Todellisuuden tutkimuskeskuksen nettikaupoista.

Arvio Savon Sanomissa 5.2.2021 ja Keskisuomalaisessa 4.3.2021.

Arvio Turun Sanomissa 26.2.2021.

Arvio Ja kaikkea muuta -blogissa 27.2.2021.

Arvio Amusa-verkkomediassa 17.3.2021.

Keskustelu mielipide- ja kulttuurilehti Liberossa 1/2021, s. 8-9.

Arvio Hanna Helavuoren blogissa 22.4.2021.

Arvio digivallila.com 25.4.2021.

Arvio Teatteri&Tanssi+Sirkus -lehdessä 4/2021

Jokin meissä valvoo on poikkeuksellisella, kollektiivisella tavalla kirjoitettu. Se syntyi, kun kahdeksan esitystaiteilijaa kokoontui kirjoittamaan kukin omaa esseetään samassa tilassa kerran kuussa vuoden ajan. Teemaksi oli valittu hallinta/hallitsemattomuus ja sääntöjä oli kaksi: kokoontumisten ulkopuolella ei saa kirjoittaa, ja aiheen tulee olla omakohtainen.

”Ymmärrätkö, nyt on iso mittakaava. Älä vähättele minua.”

Kokoelman esseissä käsitellään omaa väkivallantekoa, rakastumisen laukaisemaa elämänmuutosta 46-vuotiaana, kroonista unettomuutta aiheuttavaa hallinnan tarvetta, sokeriaddiktiota, ja sitä miten lapsen päihdekokeilut voivat sysätä arjen raiteiltaan. Myös fyysinen läheisyyden välttämättömyys kyseenalaistetaan syvemmin kuin vain yhtenä pandemian torjuntakeinona. Ihmetellään miten annamme digitaalisen kehityksen hallita ja muokata itseämme vaikka emme välttämättä edes ymmärrä kuinka laitteet toimivat. Kysytään onko esityksellinen ajattelu karannut jo käsistä. Edustaako se uutta yläluokkaa, että kaiken voi kokea esityksenä tai esityksellisenä materiaalina, olipa kyse omasta tai jonkun muun kokemuksesta?

”Pitääkö asioiden mennä todellakin täysin pois hallinnasta ennen kuin ihminen tajuaa, että muutos on välttämätön?”

Lopputulos peilaa aikaamme, jonka ytimessä ovat kontrolli ja hallinta. Esseissä piirtyy kuitenkin kuva todellisuudesta, joka on uneton ja arvaamaton ja karkaa käsistä. Jokin meissä valvoo on häpeämättömän henkilökohtainen esseekokoelma työstä, taiteesta ja taidetyöstä.

”He ovat katoavan mestareita, läsnäolon veistäjiä, ruumiillisia ajattelijoita.”

Kirjoittajat
Heidi Backström, kulttuurituottaja ja vapaa kirjoittaja.​
Titta Halinen, dramaturgi (TeM), ohjaaja ja esitystaiteilija.​
Lea Kalenius, runoilija ja luovan kirjoittamisen ohjaaja (FM).​
Tuomas Laitinen, esitystaiteilija ja väitöstutkija.​
Johanna Matruka, ohjaaja ja käsikirjoittaja (KuM) sekä hyvinvointialan yrittäjä.​
Pilvi Porkola, taiteilija, tutkija, kirjoittaja ja pedagogi (TeT).​
Janne Saarakkala, ohjaaja (TeM), käsikirjoittaja, esiintyjä ja kirjailija.​
Jonna Wikström, teatteriohjaaja, esitystaiteilija, käsikirjoittaja, pedagogi sekä soveltavan ja osallistavan taiteen asiantuntija (KM).

Näyttökuva 2020-12-29 kello 12.49.11
j j j

SEN PITUINEN SE julkaistu!

Esikoisromaanini Sen pituinen se on nyt julkaistu! Saatavana hyvin varustetuista kirjakaupoista, esimerkiksi Like Kustannuksen nettikaupasta, painotuotteena, sähkökirjana ja äänikirjana.

Romaani kylmän sodan jälkeisessä Suomessa nuoruuttaan eläneestä sukupolvesta, seksuaalisesta vapaudesta ja itsensä toteuttamisesta, seksuaalivähemmistöjen esiinmarssista ja miesten välisestä rakkaudesta.

Arvio Kirjan jos toisenkin -blogissa 13.6.2020.

Arvio ja haastattelu Helsingin Sanomissa 28.6.2020.

Arvio Kalevassa 20.7.2020.

Haastattelu Suomen kuvalehdessä 24.7.2020.

Arvio Tekstiluola-blogissa (postauksen 3. kirja) 2.8.2020.

Juttu päähenkilöstä Reader, why did I marry him? -blogissa 9.8.2020.

#KallioLIVE Pride:n kirjailijavieraana Kallion kirjastossa 7.9.2020.

Haastattelu Kritiikin Uutisissa 10.9.2020.

Arvio Voima-lehdessä 30.9.2020.

Helsingin Sanomain esikoiskirjapalkintofinalisti 18.10.2020 ja neljäs sija 19.11.2020.

Arvio Turun Sanomissa 24.10.2020.

Bar Loosen Kirjakerhon vieraana 24.10.2020.

Runeberg-palkinnon pitkällä ehdokaslistalla 18.11.2020.

Like Kustannuksen viidenneksi myydyin kirja 17.12.2020.

Kirjailijavieraana AKATV:n YouTube-kanavalla 3.7.2021.

Arvio Kiiltomadossa 11.1.2022.

Sen pituinen_002

My very first novel SEN PITUINEN SE, La Belle Époque Finnoise, is published by Like Publishing.

A book of fiction about homosexuality and young radicals of the late 1980’s in pursue of freedom and particularly sexual freedom. After living a prolonged youth and finally coming of age in 2010’s they ask themselves: Does sex really work as the ultimate measure for freedom? And what is love? And where did the ideal of freedom vanish along the way?

j j j

Huviretki Jätkäsaaren sydämeen 4.-12.6.

(In English below)

Lisää paikkasidonnaista ja immersiivistä esitystaidetta! Kaupunki jälleen näyttämönä, tällä kertaa Jätkäsaaren uudessa, puoliksi valmiissa kaupunginosassa, Helsingissä, osana Teatteri Viiruksen Best of Busholmen -projektia.

JÄTKÄSAAREN SYDÄN on huviretki 25:lle retkeilijälle kerrallaan. Kävelyretken mallinen teatteriesitys, jonka aikana katsojat kulkevat Jätkäsaaressa opastetun reitin. Se on aikamatka Jätkäsaaren sydämen halki. Sen varrella törmätään sekä asuinalueen 1900-luvun alun huvilakauden asukkaisiin että nykyisiin jätkäsaarelaisiin ja yhteisöihin. Mukana mm. Hotelli AX, Jallukka, Vihreistä vihrein -kortteli ja Kanavan Kaiku -kuoro.

Aikamatka kurkistaa myös tulevaisuuteen ja esihistoriaan. Se esittelee vanhat ja uudet visiot asuinalueesta, vie paikkoihin, joihin et muuten eksyisi tai pääse.

Esitys pitää sisällään muun muassa musikaalikohtauksia, oopperalaulua ja parkour-numeroita. Samalla tutkiskellaan ihmisen uudisraivaajahenkeä ja sitä missä Jätkäsaaren ominaislaatu saattaisi tulevaisuudessa tiivistyä.

Esitykset toteutetaan yhteistyössä jätkäsaarelaisten yhteisöjen ja noin kahdenkymmenen vapaaehtoisen esiintyjän kanssa.

Ohjaus ja käsikirjoitus: Jonna Wikström & Janne Saarakkala

Esitykset: 4., 6., 7., 9., 10.6. klo 19 / 11. ja 12.6. klo 14

Kävelyretken pituus ja kesto: noin 5 km / reilut 2,5 tuntia.

Lähtöpaikka, liput ja lisätiedot: Viirus

Arvio Jätkäsaari-Ruoholahti -lehdessä 23.6.2022

photos by Sara Forsius

More site specific, immersive live art on show! City is the stage again, the new residential area of Jätkäsaari, Helsinki, under construction, produced by Viirus Theatre.

Finnish speaking JÄTKÄSAAREN SYDÄN (the heart of Jätkäsaari) is a theatrical excursion, a guided walking trip through the island, a time travel skipping from the beginning of 1900s to the Jätkäsaari of today and beyond. It’s about the visions, the scenery, the people. Where lies the heart of the suburb under construction, we ask. Besides historical characters local businesses, organisations, associations and active inhabitants are introduced to the audience during the walk. The performance is performed by the locals. Beside the actors from Viirus the performing group consists of 20 volunteers from Jätkäsaari.

There’s opera singing and parkour numbers and musical scenes on the streets in Jätkäsaaren sydän. You will be guided to buildings you’d might not normally have an access, or to places you haven’t paid attention, or experience scenes you haven’t even dreamed about.

Script and direction: Jonna Wikström & Janne Saarakkala

Performances:

June 4, 6, 7, 9 and 10 at 19.00

June 11 and 12 at 14.00

Lenght & Duration: 5 km / 2,5 h

Point of departure, tickets and more info: Viirus

poster by Jonna Wikström
Työryhmää Viiruksella, photo: Rebecka Nylund

j j j

Jakkupuku-tuotanto peruttiin

photo: Heidi Bergström
“KokoTeatterin kevään päätuotanto peruttiin päivää ennen ensi-iltaa: Työryhmän näkemykset menivät ristiin, viimeinen niitti oli näyttämölle tuotu sermi.

Teatterinjohtaja Anna Veijalaisen mukaan Jakkupuku-teoksen työryhmä oli kriisiytynyt niin pahasti, ettei esitystä kannattanut enää toteuttaa. Ohjaaja Janne Saarakkalan mukaan ongelmat ovat vallankäytön saralla. Nyt tilannetta selvittää ulkopuolinen taho.”

Helsingin Sanomat 2.3.2022, LUE LISÄÄ

j j j

Kissanpäivät Rakastajat-teatterissa 12.5.2022 saakka!

VITSI MITKÄ KISSANPÄIVÄT! on ratkiriemukas, sketsejä ja musiikkinumeroita sisältävä talk show, jossa pyöritellään kysymystä siitä, että mitä me teemme tulevaisuudessa kun koneet ja robotit tekevät kaikki meidän työmme.

Ensin lekitellään nykyihmisen konemaisuudella ja väliajan jälkeen edetään itse asiaan: mitä ihmettä me teemme kaikella sillä vapaa-ajalla kun työt teknologisen kehityksen myötä loppuvat? Talk show’ssa seurataan mm. hieman vinksahtaneen porilaisen perheen elämää, lauletaan, tanssitaan ja toteutetaan yhden katsojan tulevaisuusvisio paikan päällä.

Jokaisessa esityksessä nähdään myös vaihtuva talk show -tähtivieras! Päärooleissa Niina Hosiasluoma, Miko Kivinen ja Angelika Meusel.

Ensi-ilta Rakastajat-teatterissa, Kehräämössä, Porissa lauantaina 5.2.2022.

Kiitos Taiteen edistämiskeskukselle työni tukemisesta!

Satakunnan Kansan arvio 6.2.2022.

VITSI MITKÄ KISSANPÄIVÄT! is a show of shows – staged talk show, comedy show and music show – dealing with the question of question: What shall we do as humans when Artificial Intelligence and robots will take care of all our work and we depart on an endless field day? What can we do – particularly after having spent couple of centuries trying hard to become as machine-like as possible?

Vitsi mitkä kissanpäivät translates as “gosh what a field day”. It’s written by Miko Kivinen & me, performed by Niina Hosiasluoma, Miko Kivinen, Angelika Meusel and Guest Starts. Premiere on 19 February in Rakastajat-teatteri, Pori, Finland!

My work here was supported by Arts Promotion Centre Finland.

pic by Mikael Leppäniemi & Christian Vaarapuro
j j j

Onko sinulla tulevaisuutta?

Oletko vanhatyöläinen, uustyöläinen vai tulevaisuuden tekijä? Panda, uuden työn ruumiillistuma, kertoo!

Julkaisu Todellisuuden tutkimuskeskuksen 20-vuotisjuhlien kunniaksi 🥂 ja mainostamaan ICE HOLE -nettijulkaisun uutta numeroa🥂!

Video on katkelma Pandan kanssa kuoharilla -esitysretkeltä, jota myytiin Todellisuuden tutkimuskeskuksen Esityskioskilla 20.-28.8.2021. Tämä on pidempi versio, ICE HOLE:n etusivun videossa Esityskioski diaries lyhyempi, jossa englanninkielinen tekstitys.

A shorter version of the video with English subtitles can be found as a part of Esityskioski diaries on ICE HOLE‘s front page.

j j j

ICE HOLE Live Art Journal #11 published!

The brand new issue of ICE HOLE Live Art Journal celebrates 20 years old Reality Research Center with videos and texts! PLUNGE IN!

Tuomas Laitinen writes about being on his knees in ICE HOLE #11. Katriina Kettunen, Talvikki Eerola, Jonna Wikström and Tuomas Laitinen in the photo. Photo by Iiro Rautiainen.

The issue highlights some of the strands of the collective’s tissue. Pilvi Porkola and Janne Saarakkala discuss the exhaustion of the precariat. What does it take to be more tender and sustainable towards oneself and work itself? Work, identity and me-strategies are also intertwined within the dialogue between the Actor Tuire Tuomisto and the Director Tuire Tuomisto. They speak not just about representation of identities and artist’s ethics, but also about the particularities of their artistic practices. Tuomas Laitinen introduces On Our Knees practice, which has been part of RRC’s collective work since 2007. Maria Säkö and Klaus Maunuksela discuss the evolution of Finnish Live Art. They give perspectives on this evolution and on Reality Research Center through their personal histories with the collective. Including a tribute video by Eddie the Dramaturge!

j j j

Keskustelut Sanna Kekäläisen kanssa

Jälleen aika keskustella Sannan kanssa!

Keskustelu – Conversation on tapahtuma, jossa koreografi-tanssija Sanna Kekäläinen ja ohjaaja Janne Saarakkala tutustuvat toisiinsa yleisön edessä käymällä luottamuksellisen ja intiimin keskustelun.

Keskustelua voi seurata keskiviikkona 27.10. klo 19 alkaen Kekäläinen & Companyn Instagramissa Instagram Live -lähetyksenä. Perjantaina 29.10. keskustelu on nähtävissä livenä Kaapelitehtaalla K&C Tilassa niin ikään klo 19:00 alkaen. Tervetuloa mukaan vaikka molempiin – tilaisuudet ovat maksuttomia! IG Live kestää tunnin ja live-keskustelu noin 90 min.

j j j

Esityskioski / Performance Wagon 20.-28.8.2021

Maria Santavuori, Talvikki Eerola, Katriina Kettunen, Jonna Wikström, Janne Saarakkala ja Tuire Tuomisto kioskilla. Photo by Tuomas Laitinen

Performance Wagon is open and waiting for you! Ten trips in English that take you, alone or with your friends, to the surrounding areas in the heart of Helsinki. Mostly with a guide/performer but we have some awesome DIY trips too! Ten performative trips to reflect the city as well as the twenty year history of Reality Research Center. Trips that will change your perception!

Read about Performance Wagon here and check the menu here. Welcome!

Esityskioski on

  • Havis Amandan patsaan viereen parkkeerattu peilinhohtoinen kioskivaunu, josta myydään 30-60 minuutin mittaisia esityksellisiä retkiä lähiympäristöön 1-10 osallistujalle/katsojalle kerrallaan. Osa retkistä on aikataulutettu mutta suurin osa ostettavissa suoraan kioskilta, jolloin valittu retki koetaan saman tien oppaiden johdatuksella ja/tai esittäminä. Retkivalikoimasta löytyy myös omatoimiretkiä, joille saa täsmälliset ohjeet mukaan. Tutustu retki-menuun tarkemmin täällä!
  • Kahdentoista esitystaiteilijan yhteistyön tulos, joka pohjautuu Todellisuuden tutkimuskeskuksen uusiin ja vanhoihin esityskonsepteihin ja todellisuuden tutkimisen keinoihin. Lähtökohtana paikkasidonnaisuus, eli Esplanadin puisto ja Kauppatori ympäristöineen, keinoina esitystaide, teatteri, performanssi ja monet tutut kulttuurikonventiot kuten opastetut turistiretket, työelämään tutustuminen ja kuohuviinillä kilistäminen. Tekijöinä/oppaina/esiintyjinä on sekä vastikään kollektiivin jäseniksi valittuja taiteilijoita että perustajajäseniä (kuten esimerkiksi minä): Talvikki Eerola, Julius Elo, Titta Halinen, Katriina Kettunen, Tuomas Laitinen, Minja Mertanen, Janne Saarakkala, Jussi Salminen, Maria Santavuori, Tuire Tuomisto ja Jonna Wikström. Visualistina Paula Koivunen.
  • Esityskioski on kaksisuuntainen peili, joka peilaa sekä Todellisuuden tutkimuskeskusta että sen kotikaupunkia Helsinkiä. Se on synteesi kollektiivin kaksikymmenvuotisesta taipaleesta, juhlavuoden pääteos ja lahja teille.
  • Lisätietoja Esityskioskista ja Todellisuuden tutkimuskeskuksesta

Tervetuloa!

Photo by Iiris Tuisku

Esityskioski on kaksisuuntainen peili, joka peilaa sekä Todellisuuden tutkimuskeskusta että sen kotikaupunkia Helsinkiä.”

Tule ja bongaa gorilla! Photo by Iiris Tuisku
j j j

Normal Cake Please in Helsingør 29-31 July

Soon on my way to Helsingør, Denmark, to prepare and perform the queer wedding performance as a part of Passage Festival! With local performers and other artists the team will be slightly different than in Helsinki and this time the performance will take place in a monastery, Karmeliterklostret (Our Lady Monastery).

Performances on Thu 29, Fri 30 and Sat 31 July at 17.00. Welcome!

More info in the previous post about Normal Cake, Please.

All videos filmed and edited by Jonna Wikström.

Meet the Best Men…

Meet the Happy Couple…

j j j

AKATV:n Pride-jakson vieraana

Keskustelen kirjailija Tuuve Aron ja sukupuolentutkija Leena-Maija Rossin kanssa Akateemisen kirjakaupan AKATV-kanavan Pride-jaksossa! Haastattelijana Eva Kela. Aiheina mm. Pride-juhlavuosi, sukupuoli, politiikka sekä queer-yhteisössä että sen ympärillä, queer-kirjallisuus, unohtamatta Tuuven uusinta romaania Kalasatama ja esikoistani Sen pituinen se 🙂

j j j